Zájsť si na verejnú toaletu sa na niektorých miestach stáva skoro nesplniteľnou bojovkou. Teda aspoň v Británii. Úrady, ktoré ich väčšinou zaisťujú, totiž šetria. A prvé škrty sa týkajú väčšinou práve prevádzky toaliet.
O tieto problémy sa postarali mestské úrady, ktoré musia v čase úsporných opatrení uťahovať opasky – a nie sú zo zákona povinné zaisťovať verejné toalety. Obmedzujú preto výdavky na mestské záchody, aby ochránili služby, ktoré obyvateľom zo zákona poskytovať musia.
Výsledkom je výrazné zníženie počtu dámskych a pánskych toaliet po celej krajine. Podľa údajov, ktoré na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám získal expert na záležitosti miestnej samosprávy Jack Shaw, sa počet verejných toaliet, ktoré miestne úrady financovali a udržiavali, znížil z 3154 vo fiškálnom roku 2015-2016 na 2556 v roku 2020-2021. To predstavuje pokles o 19 percent iba za posledných šesť rokov.
Zdravotníci varujú, že úbytok verejných toaliet už teraz spôsobuje veľké problémy mnohým ľuďom vrátane bezdomovcov, zdravotne postihnutých, ľudí pracujúcich na verejných priestranstvách a chorých, ktorých choroba ich núti k častému používaniu toalety.
Podľa prieskumu, ktorý nechala v roku 2019 vypracovať Kráľovská spoločnosť pre verejné zdravie, každý piaty opýtaný človek uviedol, že kvôli nedostatku verejných záchodov vo svojom okolí obmedzuje vychádzky z domova.
Nový život záchodov
Uzavretie niektorých verejných toaliet však vyústilo do pozoruhodnej premeny. Napríklad v Claphame v južnom Londýne vznikla z niekdajšieho záchodu vináreň, kde WC neznamená „water closet“ (splachovací záchod), ale „wine and charcuterie“ (víno a údeniny). A z bývalých toaliet na stanici londýnskeho metra, ktoré údajne navštevovali Oscar Wilde a Joe Orton, sa stal nočný klub.
Medzi ďalšie bývalé záchody, ktoré našli alternatívne využitie, patrí jeden, z ktorého sa v severnom Londýne stal koktailový bar, a ďalší v Devone, kde sa teraz pre zmenu servírujú rezance.

Vo štvrtiach Kingston a Lambeth na juhu Londýna sa z niekdajších toaliet stali umelecké galérie a nadviazali tak na svojrázne umelecké dielka, ktoré po veky vekov zdobia záchody po celom svete.
Najnápaditejším využitím sa však môže pochváliť Divadlo malých záchodov v Malverne v grófstve Worcestershire, ktoré je podľa Guinnessovej knihy rekordov z roku 2002 najmenším komerčným divadlom na svete. Vo viktoriánskych dobách tieto priestory slúžili ako verejné záchody pre pánov. Teraz sa tu organizujú predstavenia pre maximálne 12 divákov.