spot_img

Nie sú peniaze, nie sú záchody. Turisti aj miestni, máte smolu

Zájsť si na verejnú toaletu sa na niektorých miestach stáva skoro nesplniteľnou bojovkou. Teda aspoň v Británii. Úrady, ktoré ich väčšinou zaisťujú, totiž šetria. A prvé škrty sa týkajú väčšinou práve prevádzky toaliet.

O tieto problémy sa postarali mestské úrady, ktoré musia v čase úsporných opatrení uťahovať opasky – a nie sú zo zákona povinné zaisťovať verejné toalety. Obmedzujú preto výdavky na mestské záchody, aby ochránili služby, ktoré obyvateľom zo zákona poskytovať musia.

Výsledkom je výrazné zníženie počtu dámskych a pánskych toaliet po celej krajine. Podľa údajov, ktoré na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám získal expert na záležitosti miestnej samosprávy Jack Shaw, sa počet verejných toaliet, ktoré miestne úrady financovali a udržiavali, znížil z 3154 vo fiškálnom roku 2015-2016 na 2556 v roku 2020-2021. To predstavuje pokles o 19 percent iba za posledných šesť rokov.

Zdravotníci varujú, že úbytok verejných toaliet už teraz spôsobuje veľké problémy mnohým ľuďom vrátane bezdomovcov, zdravotne postihnutých, ľudí pracujúcich na verejných priestranstvách a chorých, ktorých choroba ich núti k častému používaniu toalety.

Podľa prieskumu, ktorý nechala v roku 2019 vypracovať Kráľovská spoločnosť pre verejné zdravie, každý piaty opýtaný človek uviedol, že kvôli nedostatku verejných záchodov vo svojom okolí obmedzuje vychádzky z domova.

Nový život záchodov
Uzavretie niektorých verejných toaliet však vyústilo do pozoruhodnej premeny. Napríklad v Claphame v južnom Londýne vznikla z niekdajšieho záchodu vináreň, kde WC neznamená „water closet“ (splachovací záchod), ale „wine and charcuterie“ (víno a údeniny). A z bývalých toaliet na stanici londýnskeho metra, ktoré údajne navštevovali Oscar Wilde a Joe Orton, sa stal nočný klub.

Medzi ďalšie bývalé záchody, ktoré našli alternatívne využitie, patrí jeden, z ktorého sa v severnom Londýne stal koktailový bar, a ďalší v Devone, kde sa teraz pre zmenu servírujú rezance.

Vo štvrtiach Kingston a Lambeth na juhu Londýna sa z niekdajších toaliet stali umelecké galérie a nadviazali tak na svojrázne umelecké dielka, ktoré po veky vekov zdobia záchody po celom svete.

Najnápaditejším využitím sa však môže pochváliť Divadlo malých záchodov v Malverne v grófstve Worcestershire, ktoré je podľa Guinnessovej knihy rekordov z roku 2002 najmenším komerčným divadlom na svete. Vo viktoriánskych dobách tieto priestory slúžili ako verejné záchody pre pánov. Teraz sa tu organizujú predstavenia pre maximálne 12 divákov.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články