spot_img

Ako vybrať odpruženie na horskom bicykli


Horské bicykle sa delia na dva základné typy, a to celoodpružené bicykle alebo modely s odpruženou prednou vidlicou. Ktoré sú lepšie a prečo?

Prečo je odpruženie pre horské bicykle zásadné

Odpruženie uľahčuje jazdu v teréne. Preto sa s touto otázkou ako budúci majiteľ horského bicykla s najväčšou pravdepodobnosťou stretnete už v prvých okamihoch výberu.

Existujú dve alternatívy:

  • celoodpružený bicykel alebo full
  • koleso s odpruženou prednou vidlicou alebo hardtrail

Aké sú výhody celoodpruženého kolesa

Celoodpružené bicykle sú pre jazdcov veľmi komfortné. Za efektívnejšie ich možno považovať pri výjazdoch alebo v náročnejších terénnych pasážach, čo je dané tým, že si zadné koleso udržuje kontakt s povrchom.

Tieto bicykle vám tiež ponúknu oveľa viac možností na rôznych prekážkach, skokoch na zjazdových tratiach a bikeparkoch. Uvítajú ich tak hlavne milovníci adrenalínu.

Za podstatnú nevýhodu tohto typu možno považovať hlavne vyššiu obstarávaciu cenu. Naopak už sa pri moderných bicykloch našťastie takmer nestretnete s prepružovaním zadnej stavby pri jazde, čo viedlo k stratám energie. Dané je to systémom odpruženia a prepákovania zadnej stavby.

Prečo voliť koleso s odpruženou prednou vidlicou

Bicykel s odpruženou prednou vidlicou a pevnou zadnou stavbou sa niekedy nazýva aj pevné. K výhodám týchto modelov jednoznačne patrí nižšia hmotnosť bicykla. Tú sa doteraz nepodarilo prekonať ani moderným používaným materiálom.

Rovnako tak musíte uvážiť oveľa priaznivejšiu obstarávaciu cenu. Kolesá s pevným rámom vychádzajú v porovnaní s kolesami celoodpruženými v totožnej kategórii lacnejšie vďaka tomu, že celá konštrukcia hardtrailu nemusí byť tak komplikovaná.

Odporúčať však možno tieto bicykle iba na cesty a do menej náročného terénu. Sila vydaná do pedálov je oveľa efektívnejšia a jazda je aj rýchlejšia. Nevýhody pevnej konštrukcie naopak pocítite v ťažkom teréne, kde sa jazda obratom môže v porovnaní s celoodpruženým kolesom stať značne nekomfortná.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články