spot_img

Britská dobrodružka ako prvá prekonala doposiaľ neprebádaný úsek Amazónie

Mladá prieskumníčka Lucy Shepherdová z britského Henhamu sa stala prvým človekom, ktorý zdolal nezmapovaný, viac ako 400-kilometrový úsek Amazonského pralesa. Jej tím po ceste čelil jaguárom, osím rojom, obrovským kajmanom i päťstohlavému stádu diviakov pekari.

Dvadsaťdeväťročná drobná blondínka môže miasť vzhľadom. V skutočnosti je ostrieľanou dobrodružkou, ktorá má za sebou už okrem iného výpravy po Grónsku a na Špicbergy vyrazila prvýkrát ako tínedžerka. Na budúci rok plánuje pre zmenu expedíciu na Antarktídu.

Päťdesiatdňová cesta odštartovala pri vodopádoch King William Falls, potom tím tvorený Sheperdovou a štyrmi domorodcami z miestnych kmeňov prekročil rieku Essequibo, aby pokračoval pozdĺž pohoria Kanuku a skončil v meste Lethen na brazílskej hranici. Tento doposiaľ neprebádaný úsek viedol zhruba z jednej tretiny nepriestupnou džungľou, takže vraj 17 dní v kuse skupina nemala šancu vidieť oblohu.

To bolo však to najmenšie – museli prekonať množstvo nebezpečenstva, pričom expedícia kvôli prevráteniu raftu takmer skončila len pár dní po svojom začiatku.

„Bola to nebezpečná, ale nepredstaviteľne obohacujúca cesta. Som vyčerpaná, ale nadšená,“ cituje Sheperdovú BBC. Prieskumníčka spomínala, že okrem iného čelili smrtiacim hadom, kŕdľom ôs, obrovským pavúkom, kajmanom s veľkosťou aligátorov a museli vyšplhať na stromy, aby unikli 500-člennému stádu pekáriov.

„Prechádzali sme terénom, ktorý bol občas nemilosrdný a vyžadoval všetku našu tímovú silu, aby sme ho prekonali,“ cituje server East Anglian Daily Times Sheperdovú, ktorá chce byť vzorom pre ďalšie dievčatá, aby sa nebáli dobrodružstva.

Nebezpečnú cestu podnikla preto, aby upozornila na pokračujúce odlesňovanie Amazónie a potrebu chrániť nedotknuté oblasti s voľne žijúcimi zvieratami.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články