spot_img

Končí Vám PZP? Na toto určite nezabudnite!

Povinné zmluvné poistenie musí byť uzatvorené na každé motorové vozidlo, ktoré aktívne jazdí po cestných komunikáciách. Zvyčajne sa podpisuje na obdobie jedného kalendárneho roka. Čo ale robiť, keď vám poistenie auta končí?

Na PZP svojho auta by mal myslieť každý vodič už vopred. Dvojnásobne to platí pri končení jeho platnosti, pretože vtedy sa majiteľ vozidla musí rozhodnúť, čo so svojím PZP urobí ďalej. Pri skončení zmluvného obdobia môže preto:

  • predĺžiť doterajšie PZP
  • uzatvoriť nové PZP
  • podať výpoveď z PZP

Predĺženie PZP

Často najjednoduchším a najmenej komplikovaným spôsobom, čo robiť so svojim PZP pri konci poistného obdobia, je jeho následné predĺženie. V tomto prípade sa vaše poistenie znovu predĺži na minimálne jeden rok, pričom výška poistného bude rovnaká ako doteraz.

Svoje povinné zmluvné poistenie môžete predĺžiť buď na pobočke poisťovne, alebo na jej webovej stránke. Pri možnosti predĺžiť PZP online vám poisťovňa zašle novú zmluvu o poistení, ktorú stačí len podpísať a poslať späť. Tento druh tak preto šetrí váš čas aj náklady na dopravu priamo do pobočky poisťovne.

Ak by ste však svoje PZP chceli upraviť, tak v tomto prípade už nejde o predĺženie PZP, ale o uzatvorenie zmluvy o úplne novom poistení.

Uzatvorenie nového PZP

Pri uzatváraní nového PZP si treba dôkladne prejsť svoje doterajšie poistenie auta a porovnať si ho s inými poskytovateľmi. V mnohých prípadoch sa môže stať, že práve poistenia od iných poisťovateľov môžu byť pre vás oveľa výhodnejšie.

Pri rozhodovaní vám môže pomôcť aj naša PZP online kalkulačka, vďaka ktorej si môžete svoje poistenie vypočítať veľmi rýchlo. V našej poisťovni si tiež môžete vyskladať poistenie auta podľa vlastných predstáv.

Uzatvorenie nového PZP online formou vám zaberie len niekoľko minút. Stačí zadať všetky potrebné údaje do našej kalkulačky, zaplatiť cez internetbanking alebo kartou a dokumenty o poistení vám pošleme na uvedený e-mail.

Podanie výpovede z PZP

Zo zákona je povinné mať PZP uzatvorené neustále, preto ak sa rozhodnete svoje PZP u doterajšieho poistiteľa zrušiť, tak si musíte bezodkladne hľadať nového.

V opačnom prípade, ak budete jazdiť na svojom vozidle bez povinného zmluvného poistenia, tak vás môžu čakať niekoľkotisícové pokuty. Okrem potenciálnych pokút vám hrozí aj to, že pri prípadnej nehode budete musieť spôsobené škody uhradiť z vlastnej peňaženky.

Pri podaní výpovede je dôležité, aby ste túto žiadosť poslali svojej poisťovní minimálne 6 týždňov pred skončením poistného obdobia. Žiadosť o výpoveď z PZP musí byť vždy v písomnej forme.

PZP nie je všetko

Treba si uvedomiť, že povinné zmluvné poistenie kryje pri dopravných nehodách zavinených vami len spôsobené škody na vozidle spoluúčastníka nehody. Škoda na vašom vozidle preto nie je preplácaná v rámci PZP.

Z tohto dôvodu odporúčame si uzatvoriť aj havarijné poistenie, ktoré je pre každého dobrovoľné. Tento druh poistenia pokrýva aj škody spôsobené na vašom vozidle a býva nevyhnutnou súčasťou hlavne pri nových vozidlách.

Okrem havarijného poistenia sa môžete pripoistiť aj v ďalších prípadoch, ako napríklad pri:

  • strete s lesnou zverou,
  • poškodení predného alebo iných skiel,
  • poškodení vozidla zavineného výtlkmi,
  • živelných pohromách,
  • úraze vodiča.

Spomenutých 5 pripoistení ponúkame spolu s PZP aj v našich výhodných balíčkoch, preto je poistenie vozidla v našej poisťovni skutočne výhodné.

Povinné zmluvné poistenie je, už ako to z názvu vyplýva, zo zákona povinné pre každého, preto by ste ho v žiadnom prípade nemali podceňovať. S jeho vybavením vám v našej poisťovni radi pomôžeme a tiež vám pripravíme PZP na mieru.

V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom poistenia nás kontaktujte na telefónnom čísle 0850 003 333, e-mailom na union@union.sk, prípadne navštívte jednu z našich pobočiek na Slovensku.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články