spot_img

Nezabúdajte na schladzovacie kade ak máte fínsku saunu

Ešte nie ste úplne presvedčení o dôležitosti schladzovania tela po saune? Ak vám ľadový šok v podobe prúdu studenej vody neznie lákavo, mali by ste zistiť z akého dôvodu je tento proces významný pre telo. Ľudia, ktorí vlastnia fínske sauny by nemali zabúdať na schladzovacie kade. Aký zmysel majú schladzovacie techniky v praxi?

Po pätnástich minútach v saune sa zvyšuje teplota tela

Je zrejmé, že krátky pobyt v saune intenzívne pôsobí na ľudské telo, vrátane jeho teploty. Vo chvíli, keď sa teplota tela zvýši, organizmus spustí niekoľko ochranných procesov, medzi ktoré patrí napríklad otvorenie pórov pokožky. Studená voda spôsobí, že póry sa opäť uzavrú. To, že ste pod chladnou vodou nestrávili dostatok času zistíte tak, že aj po ochladení sa budete stále potiť. Schladzovacie kade vo výsledku nepredstavujú len akýsi doplnok, ale sú dôležitou súčasťou saunového cyklu.

Domáca sauna so sebou prináša značné množstvo výhod, avšak len pri dodržiavaní správnych zásad saunovania dosiahnete požadovaný účinok. Striedanie horúceho a studeného prostredia zlepšuje krvný obeh. Toto tvrdenie už v dávnej minulosti dokázali overené liečebné metódy. Patrí sem napríklad Kneippov kúpeľ, pri ktorom máte nohy položené v nádobách s vodou – najskôr studenou a potom teplou. Zatiaľ čo Kneippov kúpeľ pôsobí na prekrvenie ciev v nohách, domáca sauna zvyšuje prietok krvi v celom tele. Týmto spôsobom sa zvyšuje výkonnosť orgánov, keďže sa do nich dostáva viac kyslíka, živín a odstraňuje sa určité množstvo toxických látok.

Domáca sauna a význam schladzovacej kade

Teraz už viete, že zlepšenie prietoku krvi v tele má pozitívne účinky, avšak dlhodobé rozšírenie ciev môže mať za následok zvýšenie tlaku, či bolesť hlavy. Vtedy nastupuje význam schladzovania. Nával chladnej vody cievy opäť stiahne. Pri opakovaní saunového cyklu sa telo aklimatizuje na zmeny a zlepší svoju odolnosť voči chorobám, ako je prechladnutie a chrípka. Fínske sauny a ochladzovacia kaďa sú tak skvelým prostriedkom, ako si budovať silnú imunitu.

Vedeli ste, že náhle pôsobenie chladu do určitej miery stimuluje telo k produkcii endorfínov? Tieto hormóny, ktoré sú známe aj pod pojmom „hormóny šťastia“ sú skvelým pomocníkom v boji proti stresu a zlej nálade. Teraz už viete, prečo fínske sauny pomáhajú navodiť pocit oddychu a uvoľnenia.

Aký je najlepší spôsob schladzovania?

Existuje niekoľko spôsobov ako sa schladiť po saunovaní. Medzi najčastejšie odporúčania patrí ľadová sprcha, prúd vody pomocou záhradnej hadice, či spomenuté schladzovacej kade. Hoci sa kaďa môže zdať ako finančne náročnejšia možnosť, ide o investíciu, ktorá sa po čase vráti a ktorá dokáže zvýšiť hodnotu pozemku. Kvalitné verzie sú vyrobené z odolného a tvrdého dreva so špecifickou farbou. Pevnosť jej dodávajú tiež pozinkované oceľové pásy a údržba nie je náročná, keďže zvnútra zvykne byť ošetrená hygienickým náterom.

Pri otužovaní nezabudnite schladiť celé telo, vrátane hlavy. Ďalšou dôležitou informáciou je, aby ste si po saunovaní trochu oddýchli, namiesto okamžitého zahájenia ďalšieho saunového cyklu. Dajte si krátku prestávku a napite sa dostatočného množstva čistej vody – alkoholické a kofeínové nápoje sa neodporúčajú. Pri dodržiavaní uvedených odporúčaní sa dopracujete k pozitívnym účinkom, ktoré so sebou saunový cyklus prináša.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články