spot_img

Nie je pracovný pomer ako pracovný pomer hovorí 123job.sk

Pracovná dohoda, alebo pracovný pomer je to, čo vás pri pracovných inzerátoch najviac zaujíma. Kým niekto hľadá prácu na trvalý pracovný pomer iní zas hľadajú prácu na polovičný úväzok, či prácu na doma. Takže, aký pracovný pomer je pre vás výhodný a aké sú medzi nimi rozdiely?

Pracovný pomer – vzťah medzi zamestnávateľom a zamestnancom, ktorý je založený na základe písomnej pracovnej zmluvy.

V pracovnej zmluve musí byť uvedené

  • druh práce a jej stručná charakteristika
  • miesto výkonu práce – adresa
  • dátum nástupu do práce
  • platobné podmienky

Typy pracovných dohôd

Na internete nájdete pracovné inzeráty, kde zamestnávatelia hľadajú zamestnancov na rôzne druhy pracovných dohôd. Môžete si tak nájsť trvalú prácu, ale aj brigádu alebo prácu na dohodu.

Pracovný pomer na dobu neurčitú

  • nie je dohodnutá doba trvania pracovného pomeru.

Pracovný pomer na dobu určitú

  • pracovný pomer je možné dohodnúť najdlhšie na dva roky. Je možné ho dvakrát predĺžiť v rámci dvoch rokov.
  • zamestnávatelia k tomuto pracovnému pomeru pristupujú ak hľadajú „záskok“ za napríklad ženu, ktorá je na materskej dovolenke, osobe, ktorá je dočasne PN a pod. Tiež je možné túto zmluvu uzavrieť ak ide o tzv. sezónne práce alebo keď zamestnávateľ potrebuje navýšiť počet zamestnancov na istý čas.

Kratší pracovný pomer

Pracovný pomer môžete uzavrieť aj na kratší pracovný čas. Tento typ pomeru nie je tak častý ako predchádzajúce dva, aj napriek tomu je oň dosť značný záujem. Pracovný čas v tomto prípade nemusí byť rozvrhnutý na všetky dni v týždni. Pokojne môžete odrobiť 2 – 3 dni v týždni. Všetko záleží od dohody zo zamestnávateľom. Tento typ pracovného vzťahu vyhovuje hlavne matkám na materskej ale aj zdravotne postihnutým osobám.

Pracovný pomer na kratší pracovný čas môžete uzavrieť trebárs aj na polovičný úväzok. Vaša mzda sa bude odvíjať od pracovného času (počtu odrobených hodín).

Delené pracovné miesto

Jedna z foriem pracovného pomeru na kratší pracovný čas má aj názov delené pracovné miesto. V podstate ide o jednu pracovnú pozíciu na ktorú pripadajú minimálne dvaja zamestnanci. Ideálne je ak si pracovný čas medzi sebou rozdelia sami. Ak sa tak ale nestane môže im pracovný čas rozvrhnúť zamestnávateľ.

Práca z domu – domácka práca (home office)

V našich zákonoch pojem home office nenájdete. Nájdete ale výraz domácka práca. Od iných typov pracovných pomerov sa odlišuje hlavne miestom výkonu práce, ktoré je v dohode uvedené ako doma, alebo na inom dohodnutom mieste.

Pozor, práca, ktorá sa vykonáva doma len príležitostne (napríklad počas pandémie) sa nepovažuje za domácku prácu.

Existujú rôzne typy pracovných pomerov. Isto si medzi nimi nájdete ten, ktorý vám bude najviac vyhovovať. Ak sa vám nedarí nájsť pracovný pomer, ktorý vám vyhovuje stačí len pravidelne sledovať inzerciu práce zadarmo. Medzi množstvom pracovných ponúk sa určite objavia aj ponuky, ktoré vám budú vyhovovať.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články