Aj vám sa vždy rozpumpuje srdce, len čo vkročíte do čakárne zubnej ambulancie? Napriek modernému vybaveniu, pokojnej hudbe a usmiatemu zdravotníckemu personálu sa mnohí roztrasú a najradšej by ušli. Odkiaľ sa berie strach zo zubárskeho kresla?
Dentofóbia: strach, ktorý vás oberá o krásny úsmev
Dentofóbia patrí medzi špecifické fóbie podľa Medzinárodnej klasifikácie chorôb (MKCH-10). Nie je to bežný strach, ale o úzkostná porucha, ktorá môže významne ovplyvniť kvalitu života.
Ľudia trpiaci touto fóbiou často odkladajú návštevu zubára až do momentu, kedy je bolesť neznesiteľná, čo môže viesť k zhoršeniu stavu chrupu a paradoxne k ešte väčšej bolesti a strachu.
Pritom všetci vedia, že dnes je už návšteva zubára takmer bezbolestnou záležitosťou. No ľudské podvedomie si aj napriek tomu ide svoje – zuby a bolesť sú preň nerozlučná dvojka!
Príčina je veľakrát v detstve
Koreň strachu často siaha do detstva. Veľa z nás zažilo nepríjemné ošetrenie zubného kazu alebo dokonca vytrhnutie zuba.
Prvé skúsenosti sa nám vryjú hlboko do pamäti a aj keď vieme, že dnes je to iné, podvedomý strach ostáva. Ešte hororovejšou spomienkou je pre mnohých extrakcia zuba múdrosti. Pocit ťahania, tlaku, niekedy aj bolesti a zvuky čudesného praskania sa vryli hlboko do pamäti.
Prečo nás ten biely plášť tak veľmi desí?
Samotné prostredie zubnej ambulancie v ľudoch tiež nevzbudzuje práve pocit pohody. Biele steny, ostré svetlo, vŕtačky a iné nástroje pripomínajú stredoveké mučiace nástroje.
A potom je tu on, zubár v bielom plášti. Napriek tomu, že si viete racionálne odôvodniť, že nie je dôvod na obavy, myseľ vám predhazuje rôzne katastrofické scenáre. Plášť v ľuďoch podvedome evokuje nemocnicu, chorobu, bolesť.
Syndróm bieleho plášťa sa netýka len zubárov, ale aj iných lekárov. Je to podmienená reakcia nášho mozgu, ktorý si biele plášte spája s nepríjemnými zážitkami.
Keď vŕtačka znela ako píla a anestézia bola sci-fi
Žiadné také, že v minulosti existovala zázračná injekcia. Zubné zákroky naozaj boleli. Anestézia nebola samozrejmosťou a aj keď sa používala, zďaleka nefungovala tak ako v súčasnoti.
Vŕtačky boli hlučné a pomalé a zubári sa pri extrakcii zubov poriadne zapotili. Zvesti o týchto hrôzostrašných zákrokoch sa dedili z generácie na generáciu a aj keď dnes to už dávno neplatí, strach pretrval.
Zaujímavosť: Prvá známa zubná vŕtačka bola vynájdená v roku 1875. Poháňal ju nožný pedál a jej rýchlosť dosahovala „úctyhodných“ niekoľko stoviek až tisícok otáčok za minútu, čo spôsobovalo veľké vibrácie. Vŕtanie bolo zdĺhavé a bolestivé. Pre porovnanie, dnešné elektrické vŕtačky majú rýchlosť 180 000 až 500 000 otáčok za minútu.
Strach patrí minulosti, dnes sa už môžete usmievať
Lokálne anestetiká zlepšili zubné ošetrenia pre pacientov aj zubárov. Vývoj anestetík má však pestrú až šokujúcu históriu. Pred objavením moderných látok sa v zubnom lekárstve experimentovalo s rôznymi prostriedkami na tlmenie bolesti.
V 19. storočí sa bežne používal kokaín. Bol účinný, ale vysoko návykový a mal vážne vedľajšie účinky. Morfín, silné opioidné analgetikum, sa tiež používal na tlmenie bolesti, ale rovnako prinášal riziko závislosti. Pri náročnejších zákrokoch sa na celkovú anestéziu využíval éter, no „malý” háčik bol v tom, že sa mohol vznetiť.
Začiatkom 20. storočia sa začal používať novokaín, v 40. rokoch vedci vyvinuli moderné amidové anestetiká (napr. lidokaín).
V súčasnosti máme k dispozícii rôzne formy anestézie:
- sprejová anestézia – na znecitlivenie povrchu ďasien,
- injekčná anestézia – na hlbšie znecitlivenie,
- celková anestézia – používa sa pri náročnejších stomatochirurgických zákrokoch.
Pred vynálezom účinných anestetík a moderných nástrojov boli zubné zákroky, najmä extrakcie, extrémne bolestivé a rizikové. Dnes sú tieto procedúry bezpečné a menej traumatické. Vďaka pokroku v anestézii a nástrojoch sa zubné ošetrenia stali oveľa znesiteľnejšími pre pacientov.
Keď vám nabudúce zubár povie, že vytrhnutie zuba je maličkosť, buďte radi, že nežijete v dobe, keď by vám to robil s nástrojmi z doby kamennej. 🙂
V našej klinike používame najmodernejšie technológie a špičkové nástroje, ktoré minimalizujú bolesť a zabezpečujú maximálny komfort počas ošetrenia. Pre najmenších sme si pripravili detský kútik, kde sa môžu hrať a zabaviť, takže na vyšetrenie budú mať vždy pozitívne spomienky.