spot_img

Proteínový prášok – výživový doplnok nielen pre športovcov

Ak chodíte do posilňovne pravdepodobne ste už počuli ľudí pri posilňovacích strojoch hovoriť o proteínových kokteiloch, ktoré pijú po tréningu, ako aj o tom, aký druh koktejlu uprednostňujú. Proteínové prášky – namiešané do kokteilu alebo konzumované podľa ľubovôle – sú čoraz populárnejšie ako výživový doplnok.

Proteínové prášky kúpite v každom obchode s výživou a taktiež sú dostupné v mnohých eshopoch. Tri bežné sú srvátkový, sójový a kazeínový proteín, pričom najbežnejšie sa používa srvátka, pretože ide o mliečny proteín rozpustný vo vode.

Srvátkový proteín

Srvátkový proteín pochádza z mlieka. Je to tekutina, ktorá sa oddeľuje od tvarohu počas procesu výroby syra. Má vysoký obsah bielkovín, ale obsahuje laktózu (mliečny cukor), ktorý mnohí ľudia ťažko trávia.

Vzhľadom k tomu, že čoraz viac rastie počet ľudí s intoleranciou na laktózu je v dnešnej dobe už bežné kúpiť srvátkový bezlaktózový proteín. Ten sa kvalitou vyrovná klasickému srvátkovému proteínu, pričom jeho zmiešaním s vodou či mliekom viete dosiahnuť skvelú chuť.

Kazeínový proteín

Kazeín je podobne ako srvátka bielkovina nachádzajúca sa v mlieku. Ide o pomalšie stráviteľný zdroj bielkovín, čo môže umožniť zvýšenie syntézy svalových bielkovín cez noc a pomôcť zabrániť degradácii svalov počas spánku. V kazeínových doplnkoch sa bežne vyskytujú dve formy kazeínu: micelárny kazeín, čo je prírodná forma kazeínu v mlieku, a kazeináty sodné, draselné alebo vápenaté, ktoré sú rýchlejšie stráviteľné.

Sójový proteín

Stravujete sa rastlinne a chceli by ste pridať viac bielkovín do vášho jedálnička? Sójový proteín bude pre vás tou správnou voľbou. Je vyrobený zo sójových bôbov, pričom obsahuje množstvo vlákniny a základných prvkov ako sú železo, vápnik, draslík či fosfor.

Každý druh proteínového prášku má výnimočnú chuť v závislosti od prísad, ktoré sa doňho výrobca rozhodne pridať. Ak hľadáte kvalitné proteínové prášky, ktoré neobsahujú žiadne dochudovadlá, arómy, farbivá či ďalšie zbytočnosti odporúčame vybrať si prírodné proteíny, ktoré viete kúpiť v mnohých príchutiach a dokonca aj v bezlaktózovej podobe.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články