spot_img

6 spôsobov, ako žiť udržateľnejšie

Každý deň robíme v našom živote rozhodnutia, ktoré nejakým spôsobom ovplyvňujú životné prostredie. Ak vás zaujímajú tipy, ako zmenšiť svoju environmentálnu stopu a udržať zem obývateľnú pre ľudstvo aj po ďalšie storočia, čítajte ďalej.

Preskúmajte alternatívne zdroje energie 

Udržateľnosť sa týka všetkých oblastí, vrátane spotreby energie. Výhodou je, že súčasná technológia už umožňuje vytvárať riešenia, ktoré šetria energiu aj prírodu. Pozrite sa lepšie na služby spoločností akou je napríklad Energosmart, ktorá ponúka dodávky fotovoltaickej elektrárne pre domácnosť alebo firmy, nabíjacie stanice pre elektromobily a v systémy pre uskladnenie energie.

Dvakrát si premyslite, čo kupujete

Každý výrobok, ktorý kupujeme, má svoju environmentálnu stopu, od materiálov použitých na jeho výrobu cez znečistenie počas výroby až po obaly, ktoré končia na skládkach. Preto sa pred nákupom spýtajte sami seba, či daný produkt naozaj potrebujete. Ak áno, zvážte, či nie je možné kúpiť si ho z druhej ruky alebo z lokálnej produkcie.

Šetrite vodu

Míňajte vodu s rozumom a vyhýbajte sa kúpe vody v plastových fľašiach. Šetrenie vodou je veľmi dôležité, najmä preto, že naša rastúca populácia neustále kladie zvýšené nároky na vodné zdroje. Vodu môžete šetriť kratším sprchovaním, opravou netesniacich toaliet a výberom úsporných spotrebičov a spotrebičov s nízkym prietokom vody. Využite služby ako ekologické strojové čistenie kobercov a iné.

Jazdite menej, jazdite ekologicky

Zmena spôsobu prepravy môže výrazne znížiť vašu uhlíkovú stopu. Chodievajte pešo, bicyklujte, jazdite do práce s kolegami alebo využívajte verejnú dopravu vždy, keď je to možné. Dôležité je tiež udržiavať svoje auto v dobrej kondícii pravidelným servisom a prezúvaním pneumatík. Správna údržba pneumatík môže zvýšiť účinnosť paliva o 4-40 %. Navyše, ušetríte peniaze na pohonných hmotách.

Vyhýbajte sa plastom

Plast nikdy nezmizne. V súčasnosti sa v oceánoch nachádzajú tony a tony plastov. Každý rok zahynú tisíce morských vtákov, korytnačiek, tuleňov a iných morských cicavcov po tom, ako prehltnú plast alebo sa do neho zamotajú. Plastový odpad môžete začať znižovať niekoľkými jednoduchými krokmi: pri nákupoch používajte tašky na opakované použitie, zbavte sa jednorazových fliaš na vodu, slamiek a vyhýbajte sa produktom vyrobeným z plastu alebo baleným v plaste.

Nepodporujte rýchlu módu

Fast fashion alebo rýchla móda je dnes veľmi obľúbená. Hoci je lacná, má neuveriteľne zlý dopad na životné prostredie. Je pochopiteľné, že nie každý si môže dovoliť drahšie lokálne vyrobené oblečenie. Ak trváte na nakupovaní fast fashion, snažte sa každý kúsok vynosiť a nekupovať si každú sezónu nové trendy oblečenie.

Potrebujte vytlačiť logo na mikinu? Obráťte sa na LOGOMASTER!

Foto: elements.envato.com

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články