spot_img

Ako kúriť v nízkoenergetickom bungalove

Ceny energií stúpajú a Európa zápasí s krízou. Kúrenie je tak pre mnoho ľudí pálčivou témou. Aké riešenie navrhnúť v nízkoenergetickom bundalove?

Aké vykurovanie voliť pre nízkoenergetický bungalov

Ako nízkoenergetický dom sa označuje taký, ktorý bežne spotrebuje 15–50 kWh/(m2a). Bývanie v bungalove tohto charakteru tak vykurovanie síce mať musí, ale vo výsledku potrebuje energia oveľa menej ako klasický dom. Rozhodujúcim faktorom pri voľbe konkrétnej možnosti je však nielen cena, ale pre mnohých majiteľov domu je nezanedbateľným aspektom aj vplyv na životné prostredie.

Existuje hneď niekoľko variantov tepelných sústav.

Voliť možno:

  • plynový kondenzačný kotol + teplovodné potrubie + radiátory alebo podlahové vykurovanie
  • tepelné čerpadlá vzduch/voda + teplovodné potrubie + radiátory alebo podlahové vykurovanie
  • tepelné čerpadlá vzduch/vzduch + zariadenie na prípravu teplej vody
  • rekuperačná jednotka + teplovzdušné potrubie + vzduchotechnické výustky
  • elektrické podlahové vykurovanie elektrokotol + podlahové vykurovanie elektrické priamotopy

V poňatí nízkoenergetického domu sa bežný mechanizmus výberu vhodného riešenia mení. Hlavné pre tento typ nehnuteľností už nie je čo najvyšší výkon, ale výkon optimálny.

Voľba vykurovania musí byť komplexná

Hlavným parametrom, ktorým sa musíme riadiť, je predovšetkým deklarovaná tepelná strata konkrétnej nehnuteľnosti. Tá sa vypočíta ako súčet tepelných strát všetkých konštrukcií plus tepelné straty infiltrácií a vetraním. Hoci logickým východiskom mnohých staviteľov je snaha o zníženie tepelných strát, nemusí to vždy byť cestou optimálnou. Neprimerané zateplenie obvodových stien môže mať na ostatné konštrukcie, ale aj na vykurovanie samotné značný negatívny vplyv. Vziať do úvahy musíme aj to, že tepelné straty tvoria v úhrne aj okná a dvere spoločne s podlahou a strechou.

Okrem toho je potrebné zohľadniť všetky súvislosti medzi súčasťami technických zariadení budov a možnosťami ich spolupráce. To obnáša nielen voľbu konkrétneho zdroja a média, ale aj hydraulické pomery vo vykurovacej sústave a ďalšie faktory. Riešiť jednotlivé aspekty izolovane paradoxne prináša ďalšie prevádzkové náklady a znižuje komfort bývania.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články