spot_img

Ako sa starať o drevenú podlahu: Zvládnite to ako profesionál

Drevená podlaha je nestarnúcou klasikou, ktorá dodá každému interiéru unikátnu atmosféru. Tento prírodný materiál je síce finančne náročnejšou voľbou, no pri správnej starostlivosti sa vám investícia do drevenej podlahy vráti. Čo teda robiť, aby drevená podlaha vyzerala skvelo aj po rokoch používania?

Drevená podlaha a vlhkosť

Kombinácia drevo a voda nejde príliš dokopy. To prirodzene platí aj pri drevenej podlahe. Ak sa vám na podlahu niečo vyleje, nečakajte a povrch rýchlo vysušte. Na kontakt podlahy s vodou si dajte pozor aj pri čistení. Na drevenú podlahu nikdy nestriekajte čistiace prostriedky priamo a handru či mop pred umývaním poriadne vyžmýkajte.

Aj máte v dome alebo byte problémy s vlhkým vzduchom, môže sa to prejaviť aj na vašej drevenej podlahe. Ideálna vlhkosť vzduchu v miestnosti by mala byť od 45% až do 60%. V prípade, že tomu tak nie je, je potrebné tento problém vyriešiť. Siahnuť môžete napríklad po rôznych zariadeniach na zachytávanie vlhkosti alebo naopak zvlhčovačoch vzduchu.

Drevená podlaha by tiež nemala byť dlhodobo vystavovaná slnečnému žiareniu. Tu vám môžu pomôcť akékoľvek tienidlá na okná. Aby vaša podlaha alebo jej čas nevybledla, myslite na zaťahovanie žalúzií alebo závesov. Zvážiť môžete aj investíciu do kvalitných protislnečných fólií na okná.

Mechanické poškodenia

Asi najväčším strašiakom pre majiteľov drevenej podlahy sú škrabance, ryhy a iné mechanické poškodenia. Vždy je lepšie takýmto chybičkám krásy predchádzať. Na nohy nábytku preto inštalujte ochranné prvky, ktoré zabránia odretiu podlahy. Svoju pozornosť zamerajte predovšetkým na tie kusy nábytku, s ktorými manipulujete najčastejšie. Ochranu proti poškrabaniu by mali mať nohy na stoličkách a kreslách, ale aj stoloch či taburetkách.

Ak však zbadáte na drevenej podlahe ryhy, nemusíte ju automaticky vymieňať. Oprava drevenej podlahy je dostupnejšou alternatívou, ktorá predĺži jej životnosť a zbaví ju nedokonalostí. Keďže ide o náročnejší proces nebojte sa obrátiť na skúsených profesionálov. Tí si vedia poradiť aj s komplikovanejšími zásahmi do podlahy.

Starostlivosť

K preventívnym krokom na ceste za krásnou drevenou podlahou by mala byť aj starostlivosť v podobe pravidelného ošetrenia. Olejovanie drevenej podlahy dokáže obnoviť lesk a zjednotiť tón podlahy. Okrem toho jej poskytne aj ochranu proti vlhkosti a ostatným nepriaznivým vplyvom. Aj do olejovania sa môžete pustiť na vlastnú päsť, no ako to necháte na odborníkov, máte istotu dokonalého výsledku. Drevo je materiál, ktorý je nadčasový a aj preto sa teší veľkej obľube. Ak sa chcete z jeho krásy tešiť aj vo vašej domácnosti neváhajte. Stačí vedieť, ako sa oň správne starať a v prípade, že je potrebná  oprava nábytku či podlahy z dreva, zavolať odborníkov.


Jak se starat o podlahu v koupelně si můžete přečíst v magazínu na webu top-koupelny.cz.


Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články