spot_img

Ako si vybrať interiér v aute? Rozhodnite sa správne!

Interiér auta nie je pre mnohých prioritou. Pravdou ale je, že je to práve interiér, ktorý ovplyvňuje to, ako sa počas šoférovania cítime. Ak nevenujete jeho výberu dostatočnú pozornosť, nemusíte sa v ňom cítiť komfortne. Aké otázky by ste si teda mali položiť skôr, ako sa rozhodnete?

Pohodlne sa usaďte

Najdôležitejšou súčasťou interiéru auta sú práve sedačky. Preto je dôležité, aby spĺňali nielen estetickú, ale aj praktickú funkciu. Prvý dojem z interiéru nemusí byť vždy smerodajný. Dôležité je vyskúšať si veľkosť a tvar sedačiek a zistiť, či sú pre pohodlné. Komfort oceníte predovšetkým počas dlhých ciest. Okrem tvaru sa zamerajte aj na poťahový materiál. Skúste si položiť otázku, aký materiál je pre vás vhodný, čo od neho očakávate a akým spôsobom sa udržiava.

Sedačky sú v aute vystavované najrôznejším záťažovým testom. Materiál, ktorý si vyberiete, bude určovať koľko času strávite jeho čistením a údržbou, ale aj to, ako sa budete počas cesty cítiť.

Koža alebo textília?

Textilné poťahy sú častou voľnou väčšiny motoristov. Pôsobia esteticky, poskytujú dostatočné pohodlie a sú finančne dostupné. Problém môže nastať pri ich údržbe a čistení. Pravdou je, že nečistoty sa na textilných poťahoch čistia náročnejšie. Okrem pravidelného vysávania väčších nečistôt, by ste mali rátať aj s ich hĺbkovým čistením a tepovaním. Počiatočná investícia do textilných sedačiek sa vám tak môže navyšovať práve ich údržbou. Riešením môžu byť tiež ochranné poťahy na sedačky, ktoré ale nepôsobia esteticky a neochránia sedačky stopercentne.

Iným variantom sú kožené sedačky. Aj keď je investícia do tohto typu materiálu o niečo vyššia, pri správnej údržbe si dokážu uchovať pôvodný vzhľad dlhé roky. Nevýhodou kožených sedačiek je fakt, že v zime sú chladné a v lete dochádza k ich prehrievaniu. Ak je pre vás prioritou ľahká a jednoduchá údržba, je koža tou správnou voľbou. Čistenie kože je v porovnaní s textilnými poťahmi rýchlejšie a menej náročné. Ako vyčistiť koženú sedačku v prípade, že dôjde k jej znečisteniu? Pri menšom znečistení stačí použiť vlhčenú handričku a povrch utrieť. Hĺbkové čistenie koženej sedačky si vyžaduje správny prístup a predovšetkým tie správne čistiace prostriedky. Na kožu v aute vždy používajte len produkty určené na kožené povrchy. V opačnom prípade môžete sedačky poškodiť a pripraviť ich o lesk.

Koža je tiež náchylnejšia na mechanické poškodenia a škrabance. Aj tomu však viete predísť starostlivosťou v podobe impregnácie a povrchového ošetrenia špeciálnymi prípravkami. Ak na koži zbadáte ryhu, je potrebné ju v čo najrýchlejšom čase opraviť. V opačnom prípade riskujete, že sa bude zväčšovať a jej oprava bude náročnejšia. S opravou vám môže pomôcť sada na opravu kože. Pre prirodzený výsledok bez stôp však odporúčame obrátiť sa na odborníkov.

Zvyšok interiéru

Ak ste sa už rozhodli pre ten právny materiál sedačiek, prichádza na rad zvyšok interiéru. Aj tu je nutné riadiť sa rovnakými otázkami a kritériami ako pri sedačkách. Základom je nielen estetika, ale aj funkčnosť a údržba. Čalúnenie na strope či dverách vášho auta môže pôsobiť aj ako izolácia. Ak však zvolíte iný materiál, bude jeho údržba pravdepodobne menej náročná.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články