spot_img

Ráčte vstúpiť: Na čo všetko treba myslieť pri výbere osvetlenia do predsiene a chodieb?

Prvý dojem urobíte len raz. Osvetlenie vstupných a prechodových priestorov naznačuje návšteve štýl interiéru. Nuž a vám zas a znova nastavuje rozpoloženie pri návrate do domácnosti aj odchode zo súkromia.

Azda v žiadnej inej zóne interiéru tak veľmi nezáleží na súlade nekompromisnej funkčnosti a striedmej estetiky. Bez ohľadu na metráž a dispozíciu je osvetlenie predsiene a chodieb výzvou, ktorú neradno podceniť.

Dva spínače na dlhej chodbe

Vďaka technologickému pokroku v tejto sfére dnes máte na výber z naozaj rôznorodého sortimentu podľa umiestnenia svietidiel, ich počtu, tvarového, materiálneho i farebného spracovania, parametrov zdroja, ale aj doplnkových možností, akými sú:

  • detegovanie pohybu
  • spôsob ovládania
  • flexibilita smerovania svitu
  • stmievateľnosť
  • režimy podľa situácie a dennej doby

Na dlhších chodbách v žiadnom prípade nezabudnite pri zriaďovaní alebo rekonštrukcii rozvodov na dva spínače. Iba jeden by totiž pri polovici presunov nemal zmysel a spôsoboval prevádzkový diskomfort.

Trendové nástenné svietidlá

Prirodzeným riešením pre strop sú minimalistické, no dizajnovo sofistikované prisadené lampy, v sadrokartónových podhľadoch bodovky, a to najmä sústavy zapustených spotov.

Ešte trendovejšou voľbou sú však nástenné svietidlá. Kým v obytných miestnostiach zvyčajne spolupracujú s centrálnym osvetlením zhora, v predsieňach a na chodbách bežne preberajú jeho rolu. Zväčša sa umiestňujú do výšky očí dospelej osoby, pričom je dôležité, aby zdroj svetla poskytoval bezpečnú orientáciu bez vyrušenia zraku.


Populárne rustikálne nástenné lampy sa prevažne vyznačujú okrúhlou konštrukčnou podstavou na prisadenie a krátkym ramenom. Najpoužívanejším materiálom na korpus je kov, na tienidlo matné sklo v podobe pologule, zvonu alebo kalicha.

Záleží aj na externých faktoroch

Vzhľadom na krátkosť a „bezobsažnosť“ pobudnutia postačí v predsieni a na chodbách štandardná saturácia svetlom na úrovni okolo 300 luxov na štvorcový meter. Plánovanie si uľahčíte, keď jedna k jednej budete na žiarovkách sledovať údaj o lúmenoch. Napríklad na predsieň s výmerou 6 m² sa pýta jednorazových či vyskladaných 1 800 lm. Pri pomerne častom zápise formou lm/W jednoducho vynásobte uvedený svetelný výkon deklarovanou hodnotou príkonu.

Samozrejme, zohľadniť musíte externé faktory: mieru prieniku denného svetla, konštrukciu svietidla, vzdialenosť zdroja od osvetľovanej plochy… Vždy teda radšej pridajte určitú rezervu na takéto straty jasu.

Hold volfrámovej klasike

Zároveň – kým prípadné industriálne poňatie nevelí inak – chromatická teplota určite nemusí presiahnuť 4 000 kelvinov. Skôr sa orientujte k hranici 3 000 K, čo je tzv. teplá biela, vizuálne žltkastá.

V tejto súvislosti sa hodí vedieť, že v segmente LED svetlených zdrojov sú hitom filamentové žiarovky. Krivkami banky, vierohodnou imitáciou žeravého vlákna (v skutočnosti takmer vôbec neemitujú teplo) a práve aj chromatickou teplotou natoľko výrazne vzdávajú hold dávno zastaralej volfrámovej klasike, že obstoja v odhalenej podobe ako ozdobný prvok.

Vľúdna nočná navigácia

Vnútorné senzorové osvetlenie je praktickou vymoženosťou predovšetkým pre predsiene a chodby, uplatnenie však nájde aj na schodoch či v komorách a šatníkoch. Ďalší dôležitý prínos má v nočných hodinách počnúc spálňami a nekončiac detskými izbami. Snímačom spúšťané svetlá vľúdne navigujú pri rozospatej ceste na toaletu alebo do kuchyne za pohárom vody.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články