spot_img

Praktické rady a nápady, ako využiť cukor v domácnosti a záhrade

Biely cukor, ktorý nám denne osladzuje život, milovaný i nenávidený, so strašidelným prívlastkom “biela smrť”. Predsa len si bez jeho existencie nevieme predstaviť život. Cukor má doma skoro každý a najčastejšie ho využívame na varenie, pečenie a sladenie nápojov. Pri jeho konzumácii je potrebné držať sa jednoduchej zásady, že všetkého veľa škodí. Prinášame vám praktické rady a nápady, ako sa dá dobre využiť cukor nie len pri varení a pečení, ale aj ako pomocník v domácnosti a v záhrade.

Využitie cukru – rady a nápady pre dom a záhradu

Najbežnejšie sladidlo s názvom cukor, či už ide o biely rafinovaný alebo prírodný, sa dá využiť aj na iné účely, ako na konzumáciu. V  domácnosti alebo v záhrade sa môže stať veľmi užitočným spoločníkom a neoceniteľným pomocníkom. Naše praktické rady a nápady vám prezradia, ako ho šikovne využiť vo svoj prospech. Vedeli ste napríklad, že na jazyk, popálený horúcim jedlom alebo nápojom, je vhodné nasypať trošku cukru? Cukor dokáže stlmiť a zmenšiť bolesť jazyka a vám sa po chvíli uľaví. Ďalším, pomerne známym trikom, je zmiešanie práškového cukru s kypriacim práškom do pečiva v pomere 1 : 1. Touto zmesou je potrebné posypať všetky miesta, kde sa škodci pohybujú. Ak máte po náročnej práci zašpinené ruky tak, že nepomáha ani mydlo, nasypte si na dlaň jednej ruky čajovú lyžičku cukru a nakvapkajte aj trochu jedlého oleja. Touto zmesou si niekoľko minút opatrne a dôkladne mädlite ruky. Cukor, ktorý v tomto prípade pôsobí abrazívne, spolu s olejom vám pomôže z rúk odstrániť zažratú špinu, farbu, aj mastnotu. Ruky si následne dôkladne opláchnite a zľahka osušte. 

Výhodné akcie na kryštálový cukor

Kryštálový cukor patrí medzi trvanlivé potraviny, preto si ho môžeme dovoliť kúpiť aj do zásoby. Ktorý obchodný reťazec ponúka kryštálový cukor v akcii, zistíte veľmi jednoducho. Stačí zájsť na stránku Kaufino.sk a kliknúť na sekciu “Tovar v akcii” vpravo hore. Otvorí sa vám ponuka výpredajových položiek v letákoch najobľúbenejších predajcov. Napríklad vás osloví Billa akcia na cukor, ktorú ponúka Billa leták, platný od budúceho týždňa. V letáku uvidíte, či daný obchod ponúka hľadaný artikel, teda kryštálový cukor v akcii, cenu za cukor a aj obdobie, počas ktorého je zľava v platnosti. Každá akcia obchodu Billa, ktorú nájdete v letáku, pomáha šetriť vaše peniaze.

Ako si cukor poradí so škvrnami od trávy

Zelené škvrny od trávy na oblečení sú jedny z najhorších, pretože sa dajú len s ťažkosťami odstrániť. Aj v tomto prípade nám pomôže cukor, ktorého enzýmy pomáhajú štiepiť zlúčeniny chlorofylu, ktorý obsahuje tráva. Ako na to? Zmiešajte teplú vodu s cukrom na hustú kašičku a naneste na zelené škvrny. Nechajte pôsobiť 2 – 3 hodiny a potom vyperte v práčke bežným spôsobom. Aká je aktuálna cena za kryštálový cukor v obchodoch zistíte tak, že si prelistujete napríklad Billa leták, ktorý platí od budúceho týždňa. Akcie na kryštálový cukor bývajú často v období, kedy gazdinky zavárajú a tiež pred sviatkami, keď sa pripravuje väčšie množstvo koláčov, zákuskov a rôznych druhov dezertov, teda na Vianoce a Veľkú Noc. 

Cukor a jeho vplyv na trvanlivosť potravín

Mnohé potraviny nemajú zďaleka takú trvanlivosť, akú by sme si priali. Jeden deň si kúpite čerstvé pečivo, no na druhý deň už stráca svoju čerstvosť, chrumkavosť a lahodnú chuť. Aj v tomto prípade môžeme vyskúšať trik s cukrom. Pečivo vložte do vzduchotesnej nádoby a pridajte k nemu niekoľko kociek cukru. Chlieb, pečivo, alebo aj koláče vám vydržia čerstvé a nevysušené o niekoľko dní dlhšie. Obdobným spôsobom môžete uchovať aj syry, aby nesplesniveli. 

Cukor v záhrade

Ďalšia praktická rada pre dom a záhradu hovorí o tom, že cukor úspešne likviduje háďatká, ktoré sú škodcami zeleniny, ale napádajú aj okrasné rastliny. Ak pridáte kilo cukru približne na 12 m² do zeminy, tak mikroorganizmy, živiace sa glukózou, zvýšia svoju aktivitu a svojou činnosťou vytlačia škodlivé háďatká. Ak skoro na jar vopred pripraveným cukrovým roztokom (500 g cukru na 40 l vody) alebo cukrom posypete trávnik a dôkladne ho polejete, zabránite tým nadmernému rastu buriny. Chladený cukrový sirup je obľúbenou pochúťkou pre motýle. Doprajte im príjemné občerstvenie, kým si nenájdu chutný nektár z kvetov. 

Tipov na praktické rady a nápady, ako netradične využiť cukor doma a v záhrade je omnoho viac. Napriek trendom nahradzovať rafinovaný cukor zdravšou alternatívou sa oplatí mať vždy aspoň kilo v komore. Je naozaj všestranný a o ďalších možnostiach využitia cukru možno niekedy v budúcnosti budeme ešte počuť prekvapivé veci. Neberme ho teda ako nepriateľa, ale využívajme ho ako dobrého pomocníka.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články