Možno máte šťastie a na vašej novej pracovnej pozícii sa vás ujali vaši skúsenejší kolegovia. Alebo je váš nadriadený veľmi ústretový a poradí vám so všetkým, s čím si neviete rady. Už pomaly poznávate, ako to na danom pracovisku chodí, aké sú miestne pravidlá a čo sa od vás na vašej pracovnej pozícii očakáva. Pravdepodobne sa ale takto nedostanete ku všetkým pravidlám, ktoré vo firme panujú. Existuje totiž niekoľko nepísaných pravidiel, ktoré jednoducho musíte od ostatných pozerať.
Kedy je skutočná pracovná doba
Ak ste pri pohovore boli nadšení ponukou flexibilnej pracovnej doby, neradujte sa predčasne. Než si dohovoríte na prostriedok pracovného dňa holiča alebo návštevu u doktora, pozrite sa, ako to vo vašej firme chodí. Je možné, že vaša firma síce ponúka flexibilnú pracovnú dobu, iba ju však ticho trpí a pozerá sa na ňu cez prsty. Sú vaši kolegovia aj tak stále v práci väčšinou od 8 hodín ráno do štyroch popoludní? Potom je pravdepodobné, že sa vo vašej firme flexibilná doba naozaj veľmi neprejavuje. Skúste si tiež zistiť, kedy obvykle končí pracovný čas. Čakajú všetci s odchodom práce, až skončí ich nadriadený? Pokiaľ budete pravidelne odchádzať z práce skôr, než sa od vás očakáva, môžete pôsobiť ako flákači, hoci všetku svoju prácu pre daný deň máte hotovú. Nové ponuky inzercia práce zadarmo hľadajte na modernom job portáli Abecedaprace.sk od spoločnosti 123jobs Media.
Kedy sa od vás očakáva odpoveď na emaily
Možno má váš nadriadený vo zvyku rozosielať dôležité emaily k projektu, na ktorom pracujete, tesne pred skončením pracovnej doby, alebo v priebehu večera. Môže sa tak stať, že ďalší deň ráno po príchode do práce sa všetci vaši kolegovia rozprávajú o danom emaile a celom reťazci vymenených správ, ktorý nasledoval. V takom prípade zistíte, že aj keď sa to na prvý pohľad zdalo ako email, ktorý počká do ďalšieho dňa, cítite sa akosi neinformovaní a vytrhnutí z kontextu. Je preto dôležité okukať a zistiť od svojich kolegov, kedy av akom rozsahu sa od vás očakáva, že sa do podobných konverzácií zapojíte.
Ako sa obliekať
Pozrite sa, ako sú vaši kolegovia oblečenie na každodennej báze. Chodia kancelárií v džínsoch a žabkách, alebo ich vidíte skôr len v spoločenských nohaviciach a košeliach? Pravdepodobne nemusíte byť každý deň oblečení do svojho najformálnejšieho oblečenia, hodí sa ale vedieť, aká úroveň formálnosti je od vás očakávaná. Oblečenie nielen, že ovplyvňuje vaše sebavedomie, ale aj to, ako ste prijímaní okolím a aký na ostatných robíte dojem. A ak máte nejaké tetovanie alebo piercingy, zamerajte sa aj na to, ako sa k nim vo vašom pracovnom prostredí pristupuje, či by ste ich mali zakryť oblečením, alebo sa to od vás nevyžaduje.