spot_img

Ako si poradiť pri nákupe dámskeho elektrického bicykla

Hľadáte vhodný dámsky elektrobicykel? Široká ponuka a stále novinky vás zneisťujú pri výbere? V čom je rozdiel oproti „pánskym“ bicyklom?

Rozhodne netreba podliehať panike, a aj keď sa rozsah ponuky zdá byť komplikovaný a investícia nie najnižšia pri použití  nasledujúcej úvahy sa budete vedieť dobre rozhodnúť a Váš výber  bude často a s radosťou využívaný.

Celý proces môžeme rozdeliť do viacerých logických krokov, pričom úvodné sú všeobecné, teda nezáleží na pohlaví budúceho užívateľa a až následne došpecifikujete optimálny výber pre nežnejšie pohlavie.

Krok 1  –  Výber typu rámu a určenia použitia elektrobicykla pre ženy

Pre uľahčenie Vám postačí zodpovedať tri jednoduché otázky:  Kde plánujete jazdiť? Koľko budete asi  jazdiť? Aké máte už skúsenosti? Ak ešte nemáte skúsenosti s elektrobicyklom počítajte, že váš nájazd kilometrov bude asi trikrát väčší ako dnes a aj Váš apetít po jazde do kopcov či náročnejším terénom sa zvýši. Po odpovedi na prvú otázku si jednoducho zadefinujete typ elektrobicykla pričom príde k výberu z nasledujúcich kategórií:

  • Mestský,
  • Trekingový (80% asfalt),
  • Crossový (60% nespevnený povrch),
  • horský elektrobicykel, alebo
  • Cestný (niečo podobné, ako vidíte na cestných pretekoch).

Ďalšie dve otázky spresnia výber čo do úrovne potrebných komponentov, a tak štandardne si vyberiete z nasledujúcich volieb: základná, turistická, výkonnostná a závodná. Jednotlivé stupne postupne predstavujú nárast ceny, ale aj rozsahu funkcionality. Treba si však aj uvedomiť, že zvýšením úrovne výbavy narastá aj servisná náročnosť.

Krok 2 – Výber veľkosti rámu

Správna veľkosť má rozhodujúci vplyv na ovládateľnosť a stabilitu. Čím ďalej, tým viac sa označovanie veľkosti podobá na zaužívané značenie  XS, S, M, L, XL pričom zvyčajne existuje u konkrétneho producenta tabuľka s rozsahom doporučenej výšky jazdca. Pozor, ak nie je daný bicykel označený ako unisex môžu sa jednotlivé rozsahy výšok pre pánov a dámy odlišovať.

 Zároveň dnes väčšinou platí, že ak bicykel vyhovuje farebne, páči sa vám a zodpovedáte postavou definovanému intervalu výšky vašej postavy, netreba si z označenia pánsky/dámsky elektrobicykel vôbec robiť problémy. V súčasnosti, sa totiž univerzálne presadzujú tzv. slopingové rámy, teda rámy s výrazne sa znižujúcou hornou rámovou trubkou, čím rozdiel v konštrukcii dámskeho a pánskeho rámu prakticky zmizol a nahrádza ho vo väčšine prípadov určenie správnej veľkosti rámu ako takého.

Krok 3 – Výber už konkrétneho ebajku

Pri elektrobicykloch je dôležitý aj výber pohonného systému. Doporučujeme sa orientovať na osvedčených výrobcov so zabezpečenou kvalitnou podporou a dostupnosťou. Vybrať si čokoľvek, aj keď to na prvý pohľad dobre vyzerá, naviac u predajcu bez servisu resp. odborných skúseností je jasná cesta ku krátkej radosti z nakupovania a dlhým a zložitým problémom v ďalšom živote. Z osvedčených výrobcov asistenčných systémov sa presadzujú najmä značky Bosch, Yamaha a Shimano. Z „ázijskej“ produkcie  za zmienku stojí zn. Bafang a to jej motory M400 a M500. Všeobecne je však dôležité, aký je prístup samotného predajcu a jeho schopnosť servisovania a dlhodobej dodávateľnosti naväzujúcich komponentov.

V tejto fáze už vstupujú do výberu aj špecifické dámske komponenty. Medzi ne patrí predovšetkým sedlo. Rozdiel v anatómii našich tiel doslova predurčuje vhodnosť použitia modelov s dámskou geometriou. Ďalším takým komponentom sú gripy. Z našej skúsenosti dámy preferujú skôr mäkšie a vo väčšine prípadov tie, ktoré poskytujú výraznejšiu styčnú plochu s dlaňou. V prípade mäkkosti si však treba dať pozor na celkový priemer gripov, nakoľko štatisticky majú dámy menšiu veľkosť ruky. Takže ako vidíme, pojem dámsky elektrobicykel je skôr v detailoch výbavy a farbe, ako samotnej celkovej konštrukcii elektrobicykla.

SERVIS je KING

Kúpou elektrobicykla sa to len začína, dobre si vybrať nie je úplne najjednoduchšie, avšak mať kvalitného servisného partnera je minimálne rovnako dôležité!  Kvalitný servis Váš elektrobicykel rozhodne potrebuje, veď využíva rôzne systémy, ktoré treba diagnostikovať aj za pomoci špecifických prístrojov a znalostí mechanikov. Jeho namáhanie je naviac porovnateľné so závodným nasadením. Veľký význam v tejto oblasti má aj správna prevencia, ktorá, pri kvalifikovanom uplatňovaní  Vám vie ušetriť množstvo času a aj finančných prostriedkov. Servis elektrobicykla je v svojej podstate len o málo drahší ako servis klasického bicykla pri rovnakom počte najazdených kilometrov. Avšak pri nesprávnom prístupe Vám náklady narastú významne. Špecializácia na ebajky je preto viac ako vítaná!

Je teda vcelku jedno, napríklad v prípade, že si vyberáte nový cestný elektrobicykel, aký model elektrobicykla zvolíte. To či to bude Váš nový dámsky elektrobicykel bude zvonku ukazovať jeho veľkosť rámu, pasujúca Vašej postave, farba a tiež zvolené doplnky.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články