spot_img

4 rady, ako vybrať správne oplotenie pozemku

Plotové pletivo patrí k najpoužívanejším typom oplotenia, pretože je pevné, odolné, vzhľadovo atraktívne, cenovo výhodné, bezúdržbové a má dlhú životnosť.

Ak ste si vyberali medzi dreveným, kovovovým či betónovým plotom, a nakoniec ste stavili na drôtené oplotenie, urobili ste dobré rozhodnutie. Pletivo stále patrí k najpopulárnejším druhom oplotenia rodinným domov, stavebných pozemkov, firemných areálov či parkov.

Napriek tomu, že laikovi sa môže na prvý pohľad zdať, že kúpa a montáž pletiva, ktoré má slúžiť dlhé roky bez údržby, je hračka, nemusí to tak byť. Skôr, ako sa pustíte do nakupovania, prečítajte si nasledovné tipy. Vďaka nim sa vám nestane, že si kúpite nevhodné pletivo. Čo je dôležité?

Vyberte si správny typ pletiva

Plotové pletivo sa predáva v niekoľkých variantoch. Tie sa od seba odlišujú vo viacerých parametroch. Medzi najpoužívanejšie patria: 4-hranné pozinkované alebo poplastované pletivo, zvárané pletivo v rolkách a zvárané panely.

Pozinkované 4-hranné pletivo

Klasikou medzi pletivami je 4-hranné pletivo. Disponuje dlhou tradíciou a zaraďuje sa medzi najpredávanejšie. Nie je to len kvôli cene, ale aj preto, lebo je schopné dobre kopírovať terénne nerovnosti. Zároveň je dostupné v širokom sortimente, čiže sa hodí na oplotenie záhrady, rodinného domu či veľkej firmy.

Obsah zinku v pozinkovanom pletive je 40 g/m2. Vďaka kvalite vyhotovenia je vysoko odolné voči oderu a jeho odolnosť voči korózii je 8 až 10 rokov. To znamená, že za nízke náklady získate kvalitné oplotenie.

Poplastované 4-hranné pletivo

4-hranné plastové pletivo je takisto zhotovené z drôtu s obsahom zinku minimálne 40 g/m2, ktorý je poplastovaný. Na vysokokvalitnú povrchovú úpravu sa môžete spoľahnúť, pretože životnosť pletiva je minimálne 20 rokov. O poplastované pletivo sa nemusíte starať. K dispozícii je v antracitovej i zelenej farbe, rôznych veľkostiach oka, hrúbkach drôtu i výškach.

Pri kúpe poplastovaného pletiva si dajte pozor na údaje o hrúbke drôtu. Nepoctiví predajcovia uvádzajú iba celkovú hrúbku drôtu s poplastovaním. Tento údaj je zavádzajúci, pretože pevnosť a odolnosť pletiva sa odvíja od hrúbky samotného oceľového drôtu. Nekupujte si tie, ktoré majú hrúbku drôtu iba 1,4 až 1,5 mm.

Zvárané pletivo v rolkách

Zvárané pletivo vyzerá v porovnaní so 4-hranným pletivom modernejšie. Hodí sa do rovinatého alebo mierne šikmého terénu. Na jeho inštaláciu nie je potrebný šponovací drôt, je jednoduchá a rýchla. Moderný dizajn predurčuje pletivo na využite nielen na oplotenie domov a firiem, ale aj verejných areálov.

Vyberať si môžete z viacerých dizajnov pletiva, odlišujúcich sa aj pevnosťou či odolnosťou. Aj tento typ pletiva je vyrobený zo žiarového zinku (40 g/m2). Pletivo je poplastované vysokoadhéznym polyetylénom. Na vysokokvalitnú povrchovú úpravu sa vzťahuje záruka 15 rokov.

Aj v tomto prípade si posvieťte na priemer oceľového drôtu.

Plotové panely

Patria k najmodernejším typom drôteného oplotenia. Sú dlhé 2,5 metra. Montáž je ešte jednoduchšia ako pri vyššie uvedených variantoch pletiva. Aj zvárané dielce sa vyrábajú vo viacerých pevnostiach. Hodia sa na oplotenie domov i areálov, kde je potrebná vyššia pevnosť napríklad kvôli veľkým psom.

Plotové panely v pozinkovanom prevedení sú odolné voči oderu a proti korózii približne 15 rokov. Poplastované dokážu odolávať hrdzi až 20 rokov. K dispozícii sú v zelenej a antracitovej farbe.

Zaujímajte sa o referencie

Veľa vám o kvalite pletiva povie nielen etiketa, ale ja referencie firmy, ktorá ho vyrába, realizuje montáž alebo predáva. Vždy je lepšie zvoliť si podnik s dlhoročnými skúsenosťami a dobrými referenciami, ako ísť napríklad len čisto po cene. Plot vám má predsa slúžiť dlhé roky.

Použite plotovú kalkulačku, aby ste na nič nezabudli

Ak ste si mysleli, že na zhotovenie plota stačí pletivo a stĺpiky, plotová kalkulačka vás vráti do reality. Používa sa veľmi jednoducho. Stačí si zvoliť typ oplotenia, konkrétny produkt, výšku plota, farbu, možnosť (ne)využiť podhrabovú dosku, zadať rozmery a určiť počet bránok a výsledná online kalkulácia oplotenia je na svete.

Pripomenie vám, že k pletivu a stĺpikom treba objednať aj vzpery, bránku či spinky. 

Nepodceňujte náročnosť montáže

Ak sa chystáte na montáž plota a patríte k zručným domácim majstrom, s návodom na použitie s praktickými obrázkami, to zvládnete. Sú súčasťou každej dodávky pletiva. Najjednoduchšie sa montujú zvárané panely.

Naopak, keď je pre vás inštalácia pletiva španielskou dedinou, nechajte to na profesionálov. Ideálne je vybrať si firmu, ktorá pletivo nielen predáva, ale uskutočňuje aj realizáciu.


Když budete kupovat nové pletivo tak si připlaťte za kvalitní pogumovanou ochranu plotu, čímž zajistíte dlouhověkost a nebudete muset rezavý plot za pár lět měnit.


Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články